כיצד לקרוא את המנהל שלי באמצעות הנדסה לאחור?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

מאמרים > כיצד לקרוא את המנהל שלי באמצעות הנדסה לאחור?

אחד מהאתגרים הגדולים שלנו כעובדים וכמנהלים הוא להבין מה המנהל מצפה מאיתנו ולזהות את דרכי הפעולה שלו. פוסטים רבים שכתבתי מתמקדים בפרקטיקה לניהול עובדים ושותפי תפקיד לפרויקט. הפעם אני רוצה להדגים כיצד ניתן להשתמש באותם כלים בשביל לשפר את העבודה מול המנהל.
הרעיון מומחש באמצעות התרשים הבא:

כמנהלים אנחנו משתמשים במגוון שיטות ניהול ומנהיגות כלפי העובדים שלנו (מסומן בא'). אולם, שימו לב שגם המנהל שלכם משתמש בשיטות משלו לנהל ולהנהיג אתכם (מסומן בב').
מתוך ההיכרות שלכם עם השיטות השונות, וע"פ החוויה הסובייקטיבית שלכם תוכלו להבחין בדרכי הפעולה של המנהל שלכם, לנתח אותם ולפיכך להבין את מערכת הציפיות של המנהל או כיצד הוא תופס את המציאות (מסומן בג').
אמחיש זאת באמצעות שתי דוגמאות:
דוגמא מספר 1: האצלת סמכויות:
בפוסט על רמת האצלת סמכויות הסברנו את השיקולים העומדים בפני המנהל על מנת לבחור את הרמה הנכונה של האצלת הסמכויות. לכל רמה בה המנהל בחר, יש את האופן בו היא באה לידי ביטוי במציאות.
נניח ואתם מזהים שקיבלתם משימה ברמה של "נתח והמלץ", כלומר, המנהל מצפה מכם להציג חלופות ולהמליץ על דרך מועדפת על מנת שהוא יאשר אותה.
בתהליך של "הנדסה לאחור", נחשוב מה הניע את המנהל לבחור ברמה הזו: האם זה בגלל שהמשימה מורכבת מדי? האם הוא לא סומך עלינו מספיק?
מכאן אפשר לגזור גם נושאים לביצוע: כיצד לרכוש את אמונו ביכולת שלנו? מה עלינו לעשות בכדי להתפתח בניהול משימות מורכבות יותר?
באותו אופן, במידה וזיהינו ש"קיבלנו" האצלת סמכויות ברמה של "האצלה ודיווח", אנחנו יכולים להסיק שהמנהל סומך עלינו.
זאת יכולה כמובן גם להיות הזדמנות טובה לשיחה פתוחה עם המנהל (במידה ורמת הקשר הקשר ביניכם מאפשרת זאת). במידה וזה מתאפשר ורלוונטי – ניתן לשאול אותו ישירות לגבי המשמעות מאחורי בחירת רמת ההאצלה הספציפית.
(אם המנהל לא מודע למערכת השיקולים שלו או לרמות השונות, ניתן תמיד להפנות אותו לפוסט הרלוונטי… 🙂 ).
דוגמא מספר 2: מקורות השפעה וסמכות:
בפוסט על מקורות השפעה וסמכות סקרנו את הסוגים השונים מקורות השפעה ואת המצבים בהם כדאי או לא כדאי להשתמש בהם.
מתוך ניתוח מקור ההשפעה הדומיננטי של המנהל שלכם, אתם יכולים להתאים את הציפיות שלכם מהמנהל. סביר להניח שמנהל המשתמש לרוב בסמכות הפורמלית, ימשיך לנהוג כך בעתיד. מנהל המשתמש במומחיותו המקצועית כמקור להשפעה על אחרים, ייתכן שיושפע מכם יותר בקלות באמצעות טיעונים מקצועיים.
אני ממליץ לכם לנסות את שיטת ה"הנדסה לאחור" גם על נושאים נוספים כגון: סוגי מנהיגות, עבודת צוות אפקטיבית ועוד. זכרו, גם המנהל שלכם הוא אדם, וגם הוא משתמש בשיטות ניהול ומנהיגות שונות.

על כך ועוד בסדנת לנהל את המנהל

רוצה לדעת עוד? להתחיל לנהל ברגל ימין.
ולעוד קפיצת מדרגה ניהוליתסודות הניהול האפקטיבי.

הציצו ברשימת הסדנאות למנהלים.
פרטים נוספים למעוניינים באימון אישי.
עקבו אחריי ב- YouTube Linked-in  logo-wordpress
להרשמה לרשימת התפוצה:

מאמרים אחרונים באתר:

מנהיגות בצל הקורונה

מהי מנהיגות?מנהיגות היא היכולת להוביל שינוי הסתגלותי. שינוי שקורא תיגר על הרגלים קיימים. השנה, ל"אחרי החגים" יש משמעות אחרת לחלוטין

קראו עוד »