שאלות מעצימות לרגעים מאתגרים

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

מאמרים > שאלות מעצימות לרגעים מאתגרים

כתבתי בעבר על כוחן של שאלות. והפעם – אשתף כיצד הן עוזרות להתמודד עם רגעים מאתגרים. למשל בעבודה, כשהפרויקט שלנו תקוע, לקוח שצועק עלינו, עובד שהתפטר, עסקה שהפסדנו למתחרה. או גם בחיים האישיים: פיצוץ צינור בבית, איבוד ארנק ובמקרה הנוכחי שלי – פספוס טיסה.
את שבע השאלות המעצימות עיבדתי מתוך הספר המומלץ של יוסי קדמי "להפוך לאומן בשאלת שאלות", וניילנתי אותן לכרטיסיה שאני נושא עמי:

ואלה השאלות המעצימות:
1. איך אוכל להפוך את המצב הזה ליתרון עבורי?
2. איזו פעולה אוכל לעשות עכשיו כדי להתקדם?
3. מה אפשר ללמוד מכך?
4. מה היתרונות שיש במצב זה?
5. מה אני רוצה שיקרה עכשיו?
6. איך אני יכול ליהנות מהתהליך?
7. מה מצחיק במה שקורה?
אני אוהב את השאלות הללו משלוש סיבות:
ראשית, השאלות הללו ממקדות אותנו בעתיד, במקום בעבר. כלומר בדברים שאנחנו יכולים לשלוט עליהם ולא על מה שכבר קרה: בדומה למה שכתבתי בעבר על החופש שלנו לבחור כיצד להתמודד עם כשלון. הבחירה להתמקד בפעולות המעשיות לשיפור המצב.
שנית, הן עוזרות לנו להפיק לקחים מהמצב כדי לנסות להימנע מהמצב הזה בפעם הבאה. אין חכם בעל נסיון, ואין שיעור יותר טוב לחיים ממצבי משבר או כשלון. להרחבה על הפקת לקחים.
ולבסוף, הן מזכירות לנו להישאר חיוביים. שבכל מצב יש גם יתרונות, שבכל משבר יש הזדמנות – אפילו אם היא קטנה. גם אם היינו מעדיפים להימנע מהמשבר – אם כבר הגענו למצב הזה, כדאי שנהפוך את הלימון ללימונדה. ואולי אפשר אפילו לצחוק קצת ממה שקרה.
והיום השתמשתי בכרטיסיה:
בדרכי מקנדה לדאלאס כחלק מסדנאות שאני מנחה מטעם חברת בארי כץ בע"מ – עכבו אותי בביקורות דרכונים למשך למעלה משעה. כתוצאה מכך, הפסדתי את טיסת ההמשך שלי וגם לאחר שעליתי על טיסה מאוחרת יותר – המזוודה הלכה לאיבוד.
השאלות המעצימות שאיתי עזרו להתמקד בצעדים המעשיים שעליי לבצע כדי למזער את נזקי העיכוב, ולהפיק לקח שהרבה אנשים אחרים כבר מיישמים: להחזיק ביגוד תחתון חיוני גם בתיק היד.
עד היום לא עשיתי את זה. כנראה שמהיום אתחיל ליישם.
אבל אולי הכי חשוב, השאלות עזרו לי לשמור על אופטימיות ולנסות לראות את ההזדמנויות שבמצב: להבין טוב יותר התחושה הלא-נעימה כשאתה "חשוד" ומעוכב ללא סיבה (עוזר לי בעבודה עם אנשים), לפטפט עם אנשים מקומיים שמנסים לסייע, להתגבר על תחושת התלות בחפצים, והזדמנות אחרונה חביבה – ההזדמנות לחלוק איתכם את השאלות המעצימות שלי.
שלכם,
מיכאל
רוצה לדעת עוד? להתחיל לנהל ברגל ימין.
ולעוד קפיצת מדרגה ניהוליתסודות הניהול האפקטיבי.
הציצו בקטלוג סדנאות והרצאות למנהלים.
פרטים נוספים למעוניינים באימון אישי.
עקבו אחריי גם ב- YouTube Linked-in  logo-wordpress

 מיכאל שורץ, 052-7728023
michael.szwarc@gmail.com
להרשמה לרשימת התפוצה:

מאמרים אחרונים באתר:

סדנת ניהול פרויקטים בגובה העיניים

הסדנה מיועדת לעובדים ומנהלים הנדרשים להוביל תהליכים, משימות ופרויקטים כחלק מעבודתם השוטפת.
מטרת הסדנה היא להקנות למשתתפים את בסיס הידע בניהול פרויקטים, לשפר מיומנויות ניהול רלוונטיות, לתת כלים פרקטיים ולפתח תחושת מסוגלות. להמשיך לקרוא

קראו עוד »