מילים שמעצבות חשיבה ניהולית

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

מאמרים > מילים שמעצבות חשיבה ניהולית

להורדת דף המילים – לחץ כאן.
מה המשותף לשלושת המקרים הקצרים הבאים:
מקרה ראשון
כהכנה לקראת ראיון עבודה, מתאמן שלי (מנהל פיתוח) הגדיר את הערך המוסף הניהולי שלו כך: "לגרום לדברים לקרות". לאחר ששוחחנו הגענו לרשימה הרבה יותר מלאה, ובתוכה: הגדרת חזון פיתוחי ומוצרי, עיצוב התהליכים וקביעת סטנדרט איכות, תרגום כישרונות העובדים לתפוקה ועוד.
מקרה שני
בעבודת ייעוץ עם רכזת שכבה בבית ספר תיכון, דיברנו על מה היא מצפה מעצמה בתפקיד וכיצד אחרים תופסים אותה. ביקשתי ממנה לחשוב על עצמה כ"מובילת שכבה" ולא כ"רכזת שכבה".
מקרה שלישי
בעבודה משותפת עם סמנכ"ל לקוחות על הגדרת הייעוד של המחלקה שהוא עומד בראשה, שינינו קצת את הנוסח מ"בניית ערוצי תקשורת", ל"בניית ערוצי תקשורת אפקטיביים", מ"פיתוח תהליכים", ל"פיתוח תהליכים והטמעתם".
בכל המקרים הללו, בחירת המילים הוסיפה תובנות ניהוליות.

אני תמיד מעודד את האנשים איתם אני עובד לנסח, לבטא ולרשום מרכיבים שונים בעבודתם: תפקיד, אחריות, ייעוד וכדומה. גם כשלכאורה זה ברור ומובן מאליו, יש לניסוח כוח עצום לעצב תפיסה ניהולית, להגדיר תחומי פעילות, למקד את עבודת המנהל ולתאם ציפיות עם שותפי תפקיד.
במקרה הראשון לעיל, הבין המנהל שיש לו למעשה ערך מוסף הרבה יותר גבוה ממה שחשב, ועליו לדעת לשווק זאת יותר טוב בראיון העבודה.
במקרה השני לעיל, עצם השימוש במילה "מובילה" (גם אם לא באופן רשמי) גרמה לרכזת השכבה להבין שהיא לא רק מתאמת ומרכזת את הקיים, אלא יש לה תפקיד מהותי בהנהגת השכבה אל מול המורים, התלמידים והוריהם.
במקרה השלישי לעיל, הוספה מוקפדת של מילות מפתח מחדדות את ציפיות המנהל מעצמו וממחלקתו.
אחד הכלים שעוזרים לי לחשוב הוא דף "פעלים ניהוליים" שהגיע לידי (אם אני זוכר נכון) בסדנה של קן בלנצ'רד. מעבר על הדף עוזר לי לבחור מילים שיבטאו בצורה מדויקת יותר את מה שאני חושב עליו.
להורדת הדף – לחץ כאן.
אני לא נרתע מהציניות
ישנם מנהלים ועובדים שאומרים שהכל דיבורים, ומה שחשוב זה מה שעושים, ולא מה שאומרים או כותבים. והם באמת בסה"כ צודקים: העשייה יותר חשובה מהמילים.
עם זאת, הם שוכחים דבר אחד: שבמקרים רבים בחירת המילים הנכונות – משפיעה על המחשבה, והמחשבה – משפיעה על המעשים. והמעשים משפיעים על התוצאות.
ואני מאמין שאם רוצים להגדיל את הסיכוי לתוצאות טובות יותר – שווה בהחלט להשקיע גם בניסוח.
בהצלחה,
רוצה לדעת עוד? להתחיל לנהל ברגל ימין.
ולעוד קפיצת מדרגה ניהולית: סודות הניהול האפקטיבי.
הציצו בקטלוג סדנאות והרצאות למנהלים.
פרטים נוספים למעוניינים באימון אישי.
עקבו אחריי גם ב- YouTube Linked-in  logo-wordpress

 מיכאל שורץ, 052-7728023
michael.szwarc@gmail.com
להרשמה לרשימת התפוצה:

מאמרים אחרונים באתר:

סדנת ניהול פרויקטים בגובה העיניים

הסדנה מיועדת לעובדים ומנהלים הנדרשים להוביל תהליכים, משימות ופרויקטים כחלק מעבודתם השוטפת.
מטרת הסדנה היא להקנות למשתתפים את בסיס הידע בניהול פרויקטים, לשפר מיומנויות ניהול רלוונטיות, לתת כלים פרקטיים ולפתח תחושת מסוגלות. להמשיך לקרוא

קראו עוד »